جستجو...

بیماری ‌های شایع در بچه گربه ‌ها

کلینیک دامپزشکی

زمان مطالعه 1 دقیقه

بیماری ‌های شایع در بچه گربه ‌ها
☑️ عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی

عفونت تنفسی یکی از بیماری ‌های شایع در بچه گربه ‌ها است که دامپزشکان تشخیص می دهند. عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی که با عطسه، آبریزش چشم، آبریزش بینی، بی اشتهایی و بی حالی مشخص می شوند، بسیار مسری هستند و به راحتی از یک بچه گربه به بچه گربه دیگر منتقل می شوند. گربه های بالغ نیز ممکن است آلوده شوند، به خصوص اگر تحت استرس باشند یا در تماس نزدیک با یکدیگر قرار بگیرند، اما علائم عموماً در بچه گربه ها شدیدتر است.

☑️ وجود کنه در گوش

کنه در گوش بچه گربه ها بسیار رایج است. این انگل ها برای گربه های دیگر مسری هستند. شایع ترین علامت آلودگی به کنه گوش، ترشح سیاه/قهوه ای در گوش است که شبیه تفاله قهوه به نظر می رسد. گوش های بچه گربه نیز معمولاً خارش دارند و ممکن است زخم و التهاب در اطراف سر و گردن ایجاد شود.
دامپزشک شما می‌تواند آزمایش ساده‌ای انجام دهد تا تأیید کند که کنه‌ها مسئول علائم بچه گربه شما هستند و داروهایی را تجویز کند که از بین بروند. در صورت وجود کنه، مطمئن شوید که سایر حیوانات خانگی‌تان تحت درمان قرار می گیرند.

☑️ انگل‌های روده‌ای بیماریی در بچه گربه

یکی دیگر از بیماریهای رایج انگل ها می باشد، برای تشخیص انگل های روده در بچه گربه ها نیاز به معاینات مدفوع و کرم‌زدایی است. کرم‌های گرد و کرم‌های قلاب‌دار شایع‌ترین انگل‌های روده‌ای هستند و بسیاری از بچه گربه‌ها این کرم‌ها را بلافاصله پس از تولد، یا از طریق شیر مادرشان یا از طریق تماس با محیط‌های آلوده، می‌گیرند. انگل های دیگری مانند کرم نواری، کوکسیدیا و ژیاردیا نیز ممکن است دیده شوند.

☑️ وجود کک در بچه گربه ها

به طور طبیعی، کک‌ها می‌توانند گربه‌ها را در هر سنی آلوده کنند، اما هجوم کک‌ها می‌تواند به ویژه برای بچه گربه‌ها دردسرساز باشد. به دلیل جثه کوچکشان، بچه گربه های کوچکی که به شدت آلوده به کک هستند ممکن است به دلیل از دست دادن خون در اثر تغذیه با کک دچار کم خونی شوند. کک ها همچنین می توانند بیماری ها را به گربه های آلوده منتقل کنند.

☑️ اسهال بیماری در بچه گربه ها

اسهال گربه ها می تواند دلایل زیادی داشته باشد. در برخی موارد، استرس مرتبط با تغییرات عمده در زندگی یک بچه گربه به ایجاد اسهال کمک می کند. جدا شدن از مادر و فرزندان، نقل مکان به خانه جدید و ملاقات با افراد جدید، همه برای بچه گربه ها استرس زا هستند. علاوه بر این، تغییر در رژیم غذایی می تواند باعث اسهال شود. زمانی که اسهال ناشی از این نوع عوامل باشد، عموماً کوتاه مدت بوده و به درمان ساده (بازگشت به رژیم غذایی قبلی، کاهش استرس و مکمل های پروبیوتیک) پاسخ می دهد.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.